Fıstık fiyatları düşüyor, baklava neden düşmüyor?


Kilosunun 170 liraya çıkmasından dolayı baklavacıların boykot kararı dahi aldığı Antep fıstığı fiyatlarında ibre aşağıya döndü. Yeni mahsulün çıkmasıyla ucuzlamaya başlayan fıstık fiyatları 10 gün içerisinde 75 lira birden inişe geçerek 95 lira seviyelerine geriledi.

Gaziantep Ticaret Borsası'nda kırmızı kabuklu fıstığın kilosu 30-33 TL aralığında işlem görüyor. Bu rakam temmuz ayın başında ise 40 lira bandında seyrediyordu.

170'DEN 95'E İNDİ

Aynı şekilde baklava üretiminde kullanılan boz iç fıstığın fiyatı da geriledi. Dün Gaziantep Ticaret Borsası'nda 95-110 lira aralığında işlem gören boz iç fıstık, bundan 10 gün öncesine kadar 170 liradan işlem görüyordu.

4 KAT FAZLA OLACAK

Habertürk'ün haberine göre, Fıstığın fiyatının gerilemesinin en büyük sebebi, rekoltenin geçen yıla göre daha yüksek olması. Sektör temsilcileri, bu yıl rekoltenin 2017'e göre yaklaşık dört kat daha fazla olmasını bekliyor. Piyasadaki fıstık sayısı çoğalınca da, fiyatlar kendiliğinden düşmüş oluyor.

VATANDAŞ FISTIĞI DEĞERİNDE YİYECEK

Fıstık fiyatlarındaki gerilemenin süreceğini kaydeden Gaziantep Ticaret Odası Antep Fıstığı ve Kuruyemiş Meslek Komitesi Üyesi Müslüm Yıldırım, bu yıl rekolte beklentisinin 210 bin ton civarında olduğunu belirtti. Yıldırım, "Geçen yıl ki rekolte yaşanan kuraklığın da etkisiyle 50-60 bin ton civarında kalmıştı. Bunun sonucunda da, geçtiğimiz aylarda piyasada fıstık kalmadığı için fiyatlar çok yükselmişti. Yüksek rekolte sayesinde, vatandaş bu yıl fıstığı değerinde yiyebilecek" dedi.

 Kaynak:Gaziantep Mega Haber

Yorum Gönderme

0 Yorumlar