Responsive Ad Slot

Bozova

Bozova

Vekil Sürücü, Suruç çiftçisinin mağduriyetlerini Bakan’a sordu

Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü Suruç’ta DSİ ‘den yeteri kadar su alamadıkları için binlerce dönüm ekili pamuk kuruduğu iddia edilen çiftçilerin mağduriyetlini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

5 Eylül 2018 Çarşamba

/ Editör Bozova Haber
Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü Suruç’ta DSİ ‘den yeteri kadar su alamadıkları için binlerce dönüm ekili pamuk kuruduğu iddia edilen çiftçilerin mağduriyetini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.
Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü Suruç’ta DSİ’den yeteri kadar su alamadıkları için binlerce dönüm pamuğu kuruyan çiftçilerin mağduriyeti Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına  soruların yanıtlanması istemiyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:
“Suruç Sulama Projesi’nın Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından işletilmediği ve çeşitli sıkıntıların yaşandığı iddiası geçtiğimiz aylarda basına yansımıştır. İddialara göre Suruç P1 pompa istasyonu ile beslenen Suruç RY5 su hattı ile sulanan Çengelli(Alizer), Atılgan(Xerebesk), Çoğul (Kop), Yedikardeş(Heftirreh), Mollahamza(mellehemze), Uzunhıdır(Goka), Mertismail(Merdesmel), Tümsekli(Tulhıtk), Eğrice(Kazika), Alanyurt(Zehvan), Bethe(Bethe), Tavşanlı(Devşen), Çaykara(Mıheser), Özgören(Şaman), Yıldız (Zoncık), Köseler(Kosan) köy ve mezralarda on binlerce dönüm arazide ekilen pamuklar, DSİ’nin görevini yapmamasından dolayı kurumuş, çiftçiler çok ciddi maddi kayıplara uğramıştır. DSİ’nin ilk defa Suruç RY5 sulama hattına 30 Mart 2018 tarihinde su bıraktığı bilinmektedir. Ancak iddialara göre 30 Mart 2018 'de suyu bırakan DSİ, tapu kaydını esas alarak tüm çiftçilere su verilmeyen topraklar için 2017 yılına ait su borçları çıkarmıştır. Ayrıca yaşanan arızalarda DSİ ekipleri zamanında müdahale etmediği ve DSİ yetkililerinin sahada yeterince denetim yapmadıkları için çoğu çiftçinin mahsulünün kuruduğu belirtilmektedir. Öte yandan muhtarların defalarca DSİ müdürü ile görüşmesine rağmen RY5 su hattında bulunan 73 bin dönüm arazinin su borcunun silinmediği belirtilen iddialar arasındadır.
Bu bağlamda;
1. DSİ’nin Suruç Sulama Projesi’ni işletmediği iddiası doğru mudur? Doğru ise DSİ’nin Suruç Sulama Projesi’ni işletmemesinin gerekçesi nedir?
2. Bakanlığınızca, 2017 yılına ait su verilmeyen 73 bin dönüm toprak için çiftçilere çıkartılan borçların silinmesine dair bir çalışması olacak mıdır? Söz konusu borç, kaç çiftçiye çıkarılmıştır?
3. Bakanlığınız, çiftçilerin DSİ tarafından sulama yapılmamasından kaynaklı olarak kuruyan mahsullerinin yarattığı maddi kayıpların mağduriyeti giderecek bir planlama yapacak mıdır? Söz konusu bu mağduriyetten kaç çiftçi etkilenmiştir?

4. DSİ’nin sahada denetim yapmadığına ilişkin iddiayı yerinde takibi sağlamaya dönük bir çalışma yürütülecek midir?

5. 2010 yılında dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU tarafından Suruç sulama suyunun 12.12.2012 tarihinde kesintisiz ve sorunsuz akıtılacağı sözü verilmesine rağmen 2018 yılında bu gibi yetersizliklerin yaşanmasının sebebi nedir?” denildi.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Don't Miss
© Tüm Hakları Saklıdır
Yazılım templateszoo