Barış Pınarı Harekatında: 3 şehit 46 Yaralı


Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasının ardından Suriye'den atılan havan ve roket mermileri nedeniyle Akçakale ve Ceylanpınar ilçesinde 1 Suriyeli bebek 1 çocuk ve  1 memur hayatını kaybetti, 46 kişi de yaralandı.
Barış Pınarı Harekatının başlamasıyla beraber terör örgütü tarafından Akçakale ve Ceylanpınar’a atılan havan ve roket mermileri nedeniyle Suriye uyruklu 9 aylık bebek Muhammed Omar ve Akçakale de Vergi Dairesi Başkanlığına bağlı maliye memuru Cihan Güneş şehit oldu.  Harekatın yoğunlaştığı saatlerde Suriye tarafından atılan havan ve roket mermilerinin sayısının artması ile beraber sınır hattında yaşayan vatandaşlar evleri terk etmeye başladı. Bölge halkı sınır hattından uzak olan akrabalarının yanına taşınmaya başladı. Güvenlik güçleri her iki ilçede yoğun güvenlik önlemleri arttırdı. Olası saldırılara karşı ilçeler sürekli uyarı anonsları yapılıyor.

Valilik iki günlük bilançoyu açıkladı
Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada 1 bebek ile 1 memurun şehit olduğu vurgulandı. İşte valilikten yapılan açıklama: “09.10.2019 tarihinde başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile birlikte Suriye tarafından atılan havan ve roket mermilerinin İlimiz Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerimize isabet etmesi sonucu; Barış Pınarı Harekatının ilk şehidi Suriye uyruklu 9 aylık bebek Muhammed Omar ve Akçakale ilçemizde görevli Vergi Dairesi Başkanlığına bağlı maliye memurumuz Cihan Güneş şehit olmuştur. Atılan roket ve havan mermilerinin isabeti sonucu 46 vatandaşımız da yaralanmıştır. Yaralı vatandaşlarımız Akçakale Devlet Hastanesi ve diğer hastanelerimize sevk edilerek tedavi altına alınmıştır.”

Valilikten ikinci açıklama
“09.10.2019 tarihinde başlayan ve başarılı bir şekilde devam eden “BARIŞ PINARI” harekatı sırasında 10.10.2019 tarihinde PKK-PYD terör örgütü mensuplarınca, ilimiz Ceylanpınar ilçesine atılan mühimmatın patlaması sonucu, sokakta oynadığı sırada göğsüne isabet eden şarapnelle yaralanan ve Ceylanpınar Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan Elif TERİM (11) adlı evladımız, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur.
Şehit çocuğumuza Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları ve aziz milletimize başsağlığı diliyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Birecik’te iki kişi yaralandı
Terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki bir bölgeden Birecik'in Suriye sınırındaki Eşme Mahallesi'ne havan mermisi atıldı. Havan mermisinin bir otomobile isabet etmesi sonucu biri çocuk, 2 kişi yaralandı.
Yaralılar, 112 Acil Sağlık ekiplerince Birecik Devlet Hastanesine kaldırıldı.

"Terörün kökünü kazımak istiyoruz"
Vali Abdullah Erin, terör örgütü YPG/PKK tarafından sivil yerleşim yerlerine havan mermileriyle saldırı yapılan Akçakale'de incelemede bulunup vatandaşlarla görüştü.
Erin, "Tüm yaralarınız devletimiz tarafından sarılacaktır. Tek amacımız, karşı taraftan bu terörün kökünü kazımak istiyoruz. Tüm amacımız bu. Allah hepimizin yardımcısı olsun." diye konuştu.

Kaynak: Urfa Değişim


Yorum Gönder

0 Yorumlar