Avukatlara 3 ay asgari ücret verilsin

CHP’nin avukat kökenli vekili Mahmut Tanal, salgın yüzünden zor günler geçiren avukatlara 3 ay süreyle asgari ücret tutarında nakdi yardım yapılması amacıyla kanun teklifi hazırladı.


CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, koronavirüs salgınının en çok etkilediği meslek gruplarının başında gelen avukatlara 3 ay süreyle asgari ücret tutarı olan 2 bin 324 TL nakdi yardım yapılması amacıyla kanun teklifi hazırladı.

YARGISAL İŞLEMLER DURDU AMA FATURA VE KİRA DURMADI

Tanal’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu teklifin gerekçesinde, koronavirüs tedbirleri kapsamında yargısal iş ve işlemlerinin büyük çoğunluğunun durdurulduğu hatırlatılarak, “Hiç şüphesiz öncelikle COVİD-19 salgınının atlatılarak sağlıklı günlere ulaşmayı istemekteyiz. Ancak insanların hayatlarına devam edebilmeleri için de para kazandıkları mesleklerini ifa edebilmelerine ihtiyaçları vardır. Avukatlarımızın hayatlarını meslekleri sayesinde idame ettirdikleri unutulmamalıdır. İcra daireleri kapatılmış, süreler durdurulmuş, duruşmaların ertelenmesi tavsiye edilmiş haldedir. Fakat ne elektrik, su, doğalgaz faturaları ne ev-büro kiraları ne de diğer ödemeler durmamıştır, halen avukatlardan talep edilmeye devam edilmektedir. Ancak bu ödemelerin nasıl yapılacağı hususu bir muamma halini almıştır” denildi.

EN AZINDAN ASGARİ ÜCRET TUTARINDA ÖDEME YAPILSIN

Avukatlık Kanunu’nun "Avukatlığın mahiyeti" başlıklı 1. maddesinde "Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir” denildiğinin hatırlatıldığı gerekçede, şöyle devam edildi: “Bağımsız yargının güvencesi olan avukatlarımızın yürüttüğü görevin, niteliği itibari ile bir kamu hizmeti olduğu ilgili maddede açıkça belirtilmiş haldedir. İzah edilen hususlar nazarı itibara alındığında; kamu hizmeti sunan avukatlarımıza, gerek fatura gerek kira ödemelerini yapabilmeleri ve hayatlarını idame ettirebilmeleri için sosyal devlet ilkesi ışığında en azından asgari ücret tutarında yardım ödemesi yapılması gerektiği açıktır. Salgının ne zaman biteceğinin öngörülebilmesi mümkün olmamakla birlikte, yapılan açıklamalarda en iyi ihtimalde havalar ısınıncaya kadar devam edeceği belirtildiğinden avukatlarımıza en az 3 ay nakdi yardıma ihtiyaç olduğu görülmektedir.”

Yorum Gönder

0 Yorumlar