Pamuk desteklemesinde kilo bazlı düşüş olmayacak

Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, desteklemede kg bazlı düşüşün olmayacağını kaydetti.
Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay, pamukta destekleme bazında 500 kilodan 350 kilo düşeceği iddiası üzerine sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Akay, tüm Urfa vekillerinin çabası ile pamuk üreticilerine desteklemede kg bazlı bir düşüşün olmayacağını Tarım Bakan Yardımcısı Hadi Tunç’un bilgi verdiğini kaydetti.

Ne olmuştu?
Şanlıurfa Ziraat Odaları Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, pamuk desteklemelerinde kilo bazlı bir düşüşün yaşanacağı ve tüm Urfa vekilleri ile belediye başkanlarının konuyu çözmeleri için çağrıda bulunmuştu.

Başkan Eyyüpoğlu yazılı açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:
"Değerli çiftçilerimiz, malumunuz olduğu üzere, önceki yılla ilişkin pamuk rekolde kilogramı, 500 kg olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirtilmişti. Son günlerde aldığımız duyumlara göre, geçen yıla ilişkin pamuk rekolte kilogramının 500’den  350 Kilograma düşürüleceği yönünde çalışmaların olduğudur.
Türkiye’nin pamuk ihtiyacının % 45’ini yetiştiren Şanlıurfa’mız da, pamuk rekolte kilogramının bu denli düşürülmesi, şüphesiz tüm çiftçilerimizi büyük ölçüde mağdur edeceği aşikardır. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar’la konuyu özelikle görüşüp çiftçilerin karşılaştığı sorunları iletip rekoltenin düşürülmesi konusunda yaşanacak sorunları aktardık. Genel başkanımızda konuyu yetkili bakanlıklarla görüşeceklerini bizzat ifade etti.

Şanlıurfa çiftçisinin bu şekilde mağdur edilmemesi hususunda, Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere, Tüm Milletvekilleri ve İl Başkanımız birlikte hareket etmeye davet ediyorum.

Eminim ki, tüm siyasilerimizin birlikte hareket ederek, Bakanlığımıza pamuk rekolte kilogramının 500 olması yönünde talepte bulunması halinde netice alınacağı kaçınılmazdır. Bu şekilde çiftçilerimizin mağduriyetin oluşmayacağını umuyorum.  Önceki dönemlerde yaşanan 3 yıl sorunu yeterince pamuk çiftçilerimizi mağdur etmiştir."


Yorum Gönderme

0 Yorumlar