Responsive Ad Slot

Bozova

Bozova

Kaya: “Afrinliler 'ÖSO hırsızdır, teröristtir' diyor, Habertürk, 'YPG' diye çeviriyor"

Habertürk'te 27 Mart'ta yayımlanan "Afrin Özel" programında konuşan Afrinliler, 'Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kentte yaptıklarını anlattı. Afrinliler, "ÖSO' talan etti" derken çevirmen ÖSO'yu 'YPG' diye çevirdi.TBMM’de gündeme geldi.

30 Mart 2018 Cuma

/ Editör Urfa Kalesi
Habertürk'te 27 Mart'ta yayımlanan "Afrin Özel" programında konuşan Afrinliler, 'Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kentte yaptıklarını anlattı. Afrinliler, "ÖSO' talan etti" derken çevirmen ÖSO'yu 'YPG' diye çevirdi.TBMM’de gündeme geldi.

 HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, manipülasyonu, “Afrinliler 'ÖSO hırsızdır, teröristtir' diyor, Habertürk, 'YPG' diye çeviriyor” diyerek anlattı. Gündeminde Kilis’teki Kürtler Camisi'nin adının Türkler Camisi olarak değiştirilmesi de olan Kaya, şöyle konuştu:"Bugün ulusal ve uluslararası medyada, sosyal medyada yoğun bir şekilde hâlen paylaşılmakta olan, tartışılan bir video var. Tecrübeli gazetecilerimizden biri diye bildiğimiz bir arkadaşın Afrin'de yaptığı sokak röportajını video olarak yayınlıyorlar. Bu videoda, orada konuşan bir sivil vatandaşın söyledikleri tamamen, tercüme yapılırken çarpıtılıyor.

Hani hep diyoruz ya, yalanla güç, güç değildir; yalanla iktidar, iktidar olamaz; yalanla güç meşru olamaz. İşte bu videoda, bir kez daha yalanın nasıl kullanılır, pratik bir politika haline getirildiğini görmüş olduk.

Afrinliler “ÖSO hırsızdır, teröristtir” diyor, Habertürk “YPG” diye çeviriyor

Oradaki sokak söyleşisindeki sivil şunu söylüyor: "Afrin halkı, Afrin'de silahlı güçler istemiyoruz. ÖSO özgür ordu değildir, teröristtir, hırsızdır, tahripkardır. Malımızı götürdüler, talan ettiler, kadınlarımızı götürdüler, geçen gece yaşları 15 olan 3 kıza tecavüz ettiler". Ama videoda ÖSO'nun yerine YPG'yi tercüme ediyorlar. Bu yalanlardan kurtulmamız lazım. İlkeli, ahlaklı, vicdanlı bir siyaset yapmamız lazım.

Kürtler Camisi’ne "Türkler" adını takmak fetihçiliğin göstergesidir

Yine, Kilis'te 17'nci yüzyıl eserlerinden biri Kürtler Camisi ve şu anda Türkler Camisi olarak değiştirilmiş. Hani hep din güncellensin diye tartışılıyor ya, işte güncellenmesi gereken sapkın, iktidarcı, Emevici, fetihçi zihniyetin bir uzantısı olduğundan dolayıdır. Kürtler Camisi kaç yüz yıldır orada dururken "Türkler" adını takmak bu fetihçiliğin bir göstergesidir. Bunları yaparak iktidarın gücü güç olamaz, meşru olamaz. Bu politika ve söylemle ancak insanlarımızın arası bölünür, bölücü bir politika izlenir ve toplumumuz nefret toplumu hâline gelir değerli arkadaşlar.Yaşamlar heba edildikten sonra iade – i itibarın ne anlamı var?

Bir örnek daha vereceğim. Nefret toplumu, cinnet toplumu, buhran toplumu haline gelen toplumumuzda doktorlardan biri KHK'yle görevden atılıyor, hastanenin 10'uncu katından atlayarak intihar ediyor. Bu doktorun da bylock falan kullanmadığı ortaya çıktı, öldükten sonra. Yaşamlar heba edildikten sonra, insanlara cinnet getirtildikten sonra iade – i itibarın ne anlamı var?

Tez vakitte vicdanlı bir politikaya dönülmesini diliyorum 

İnsanlar yaşarken adaletli, ahlaklı, vicdanlı bir uygulamayla toplumumuzda adaleti gerçekleştirirsek zaten böylesine hayattan, yaşamdan umudunu kesen ve çareyi ölümde bulan insanlarımızla bizlerin de vicdanı daha çok yaralanmaz. Tez vakitte vicdanlı bir politikaya dönerek ülkemizin yaşanabilir bir ülke haline gelmesini tekrar diliyorum."

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Don't Miss
© Tüm Hakları Saklıdır
Yazılım templateszoo