Çadırkent'te fuhuş iddiası meclise taşındı

Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Ceylanpınar'a bağlı Telhamut Çadır kentinde yaşandığı iddia edilen fuhuş olayına ilişkin cevaplanması istemiyle soru önergesi verdi.
Şanlıurfa milletvekili Ayşe Sürücü İçişleri Bakanlığınca yanıtlanması istemiyle gönderdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:

"Suriye’de yaşanan savaştan kaynaklı, ülkelerini terk edip Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan yaklaşık 4 milyona yakın mülteci bulunmaktadır. Bu mültecilerin bir kısmı Türkiye’de kurulan çadır kentlerde yaşamlarını zorluklar içerisinde sürdürmektedir. Şüphesiz bu zorlu yaşam mücadelesinde en çok zarar görenler, kadın ve çocuklardır.

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’ne bağlı Telhamut Çadır Kenti, bugünlerde skandal bir olayla gündeme gelmiştir. İddialara göre, bu kampta kalan kadın mülteciler, bir paket süt karşılığı fuhuşa zorlanmaktadır. Bu olayın faillerinin ise kamp çalışanları olduğu ve bu görevlilerin kimi zaman birkaç parça eşya, süt veya bebek maması karşılığı mülteci kadınları, kendileriyle cinsel birlikteliğe zorlamış ayrıca; bu iddialar güvenlik kamerası görüntüleriyle desteklenmiştir.

Bu Bağlamda;

1-AFAD’dan alınıp, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bağlanan bu kamplarda, mültecilerin; can, mal ve güvenliğinden sorumlu olmasına rağmen bu kurum, gerekli önlemleri almakta yetersiz midir?

2-Telhamut Mülteci Kampı’nda yaşayan mültecilere verilen gıda yardımı yetersiz mi kalmaktadır? Burada yaşayan kadınlar - bu kadar çaresizce- bir paket süt karşılığı bu muameleye maruz kalıyorlarsa neden zaruri ihtiyaçların dağıtımı sağlıklı yürütülemiyor?

3-Bu dağıtımı ve koordinasyonu yapamayan birimler hangileridir ve birim sorumluları kimlerdir? Bu sorumlular herhangi bir denetime tabi değiller midir?

4-Bu olayın failleri oldukları iddia edilen kamp çalışanları kimlerdir? Bu çalışanların başında bulunan Telhamut Çadırkent Müdürü neden olaya seyirci kalmaktadır? Bu çalışanlar ve Çadırkent müdürü ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa hangi aşamadadır?

5-Çadırkent görevlileri kampta çalışırken, mültecilere karşı herhangi bir kötü muamele, istismar vb. suça yeltendiklerinde, bu suça maruz kalan mültecilerin başvurabilecekleri kolluk kuvveti veya kurum var mıdır? Bu kurumlara bu tarz şikayetler gelmiş midir? Bu şikayetler geldiyse ne tarz önlemler alınmıştır?

6-Bir diğer iddia ise sorumlu kurumların bu tarz istismarlara seyirci kaldığı ve olayı örtbas ettikleri yönündedir. Bu iddiaların aslı nedir? Bu olaylar gerçekten örtbas ediliyorsa sorumluları kimlerdir?"

Yorum Gönderme

0 Yorumlar