Şanlıurfa’nın elektrik sorununa kesin çözüm istendi

Yıllardır elektrik sorunuyla boğuşan Şanlıurfa'da her seferinde oluşan çözüm umutları hep yarım kaldı. Bir türlü kalıcı çözüme kavuşmayan bu sorun için AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Bahattin Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zeynel Abidin Beyazgül ve AK Parti Milletvekilleri Ecz. Gülender Açanal, Doç.Dr. Halil Özçavlı, Ahmet Akay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ziyaret ederek sorunun kalıcı bir şekilde çözümünü istediler.

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Bahattin Yıldız ve beraberindeki heyetle birlikte ziyaret ettiği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den Şanlıurfa’nın Enerji sorunlarını çözmelerini istediler. Ziyarette ayrıca ilçelere yönelik doğalgaz projelerinin yapılması konuşuldu.

“Öncelikli şikâyet konusu elektrik kesintisidir” Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zeynel Abidin Beyazgül ve Milletvekilleriyle birlikte, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i ziyaret edip, Şanlıurfa’mızın Enerji sorunlarını ve ilçelerimize yönelik doğalgaz projelerini konuştuklarını belirten AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Bahattin Yıldız, “Yıllardır il genelinde vatandaşlarımızın öncelikli şikâyet konusu elektrik kesintisidir. Onun için, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Aday Tanıtım ve Seçim Manifestosunu açıklama programı sonrasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızı ziyaret ederek öncelikli sorunlarımızı ilettik ve özellikle elektrik sorunumuza kesin çözüm istedik. Zaten parti teşkilat mensupları ve AK Parti Milletvekillerimiz zaman zaman DEDAŞ yetkilileri ile görüşerek sorunları, vatandaşlarımızın şikâyetlerini iletip çözümünü istiyor. İnşaallah Bakanlık düzeyinde yapılacak girişim ve verilecek talimatlar, öneriler sonucu bu sorunumuz da ortadan kalkar inşaallah” dedi.

“TEDAŞ elektrik dağıtım şirketlerini artık anlık denetleyecek”
Bilindiği gibi; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, elektrik dağıtımında vatandaş memnuniyeti öncelikli dönemi denetim alanında da genişletti. Bakanlığa bağlı birimler önce denetimleri inceledi. Denetim heyetlerinde görev yapan personel, elektrik dağıtım şirketleri ve ilgili kamu kuruluşları uygulamada karşılaşılan sorunlar ile tespitler bakanlığa iletildi.

Enerji Bakanlığı, madenlerin ardından elektrikte de anlık denetime başlıyor. TEDAŞ elektrik dağıtım şirketlerini artık anlık denetleyecek. Vatandaşın arızayla ilgili şikâyetlerinin anında çözülmesi sağlanacak.

“Yönetmelik değiştirildi”
Bakan Berat Albayrak'ın talimatı ile başlayan çalışma sonucunda, denetimlerde ve yönetmelikte tespit edilen eksikliklerin giderilerek güncel koşullara ve vatandaş memnuniyeti öncelikli yeni dönem kriterlerine göre yeniden düzenlenmesi kararı verildi. Dün Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile yeni denetim süreci başlatıldı. Yeni yayınlanan yönetmelikle, TEDAŞ dağıtım şirketlerini dönemsel değil artık 'anlık' olarak denetleyecek. Altyapı yatırım planlamaları kontrol edilecek. Yatırım kararları vatandaşlardan gelen şikâyetlerin öncelikli çözülmesi konusunda verilecek. Elektrik dağıtım lisansı sahibi şirketlerin faaliyetleri, sadece yılın belli zamanlarında yerinde yapılan denetimlerle denetleniyordu. Bu durum eksiklerin tespit edilmesi ve vatandaş şikâyetlerinin anında çözülmesi için yeterli görülmedi.

“Anlık ve gerçek zamanlı izleme yapılacak”
Yeni yöntemle; anlık ve gerçek zamanlı izleme yapılacak. Özellikle dağıtım şirketlerinin arıza yönetim veya çağrı merkezleri sistemlerine bakanlık yetkilileri bağlantı kurabilecek, bunları takip edebilecek. Böylece, arıza ve diğer müşteri talepleriyle ilgili durumlar takip edilecek. Herhangi bir aksama durumunda gerekli müdahale ve ikazlar ivedilikle yapılabilecek. Örneğin bir arıza ya da vatandaş şikâyetiyle ilgili sonuçların zamanında neden yapılmadığı anında denetlenecek.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar