‘Anız yangınları verimi olumsuz etkiliyor’


Son günlerde sıkça yaşanmaya başlayan anız yangınları hakkında üreticileri uyaran Bozova ziraat odası başkanı Almas, hububat hasat alanlarında oluşan anızların yakmanın toprak verimliliğini olumsuz etkilediğini ve tabii dengeyi bozduğunu belirtti.

Bozova Ziraat Odası Başkanı Fuat Almas anız yangınlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Anız yakanlara uygulanacak ceza dekar başına 60,10 TL’dir ve bu cezanın beş katına kadar artırılabileceğini hatırlatmakta fayda var.
Toprağa verilen gübre ile bitkiler için gerekli besin maddelerinin bitki tarafından alınması toprak canlıları ve organik madde sayesinde gerçekleşmektedir. Anız yakılması ile gübrenin faydası azalıp daha yüksek gübre maliyetine yol açmaktadır.
Anız yakmanın toprağa zararının yanında hava kirliliğine, karayolu civarındaki anız yangınları görüş mesafesini azaltarak trafik kazalarına, kontrolsüz olarak yakılan anızlar komşu tarladaki hasat edilmemiş ürünlerin yanmasına, orman ve konut yangınlarına, tarla içerisindeki direklerin, meyve ağaçların yanmalarına sebep olabilmektedir. Yani anız yakarak kendimize, çevremize ve tarımsal geleceğimize zarar vermekteyiz.
Anız yakmanın önüne geçmek için; tohum yatağı hazırlama modern tarım teknikleri ile yapılmalı, hububat hasadı biçerdöverle toprak yüzeyine yakın yapılmalı, hasat sonrası anız parçalayıcı bir aletle toprağa karıştırılmalıdır” dedi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar