Bir ayda 73 bine yakın hasta arandı


Covid-19 Çağrı Merkezi, 14 Ağustos tarihinden bu yana 72 bin 826 hastayı arayıp evde muayene hizmeti ve ilaç temini için Evde Sağlık ekiplerine bildirdi.


Covid-19 Çağrı Merkezi ve Evde Sağlık Hizmeti, hizmet vermeye devam ediyor.

Şanlıurfa Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan Covid-19 çağrı merkezi aralıksız hizmet vermeye devam ediyor.


72 bin 826 hastanın takibi çağrı merkezinden yapıldı

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. M. Emre ERkuş yaptığı açıklamada;

“Bu çağrı merkezimizde Covid PCR testi pozitif gelen hastalarımıza birinci, üçüncü, yedinci ve on dördüncü günlerde arama yapılmaktadır. Çağrı merkezimiz toplamda diyanet ve sağlık çalışanlarından oluşan 100’ün üzerinde bir ekiple hizmet vermektedir. Bu hizmet kapsamında hastalarla yapılan görüşmeler neticesinde alınan bilgilere göre uygun görülen hastalarımız için hastanelerimize bağlı Evde Sağlık birimlerimize bildirim yapılarak hastalar evlerinde muayene edilmektedir. Aynı zamanda ilacını temin edememiş olan hastaların da evlerine ilaçları götürülerek teslim edilmektedir.

14.08.2020 tarihinden itibaren 72826 hasta aranmış olup bunların 666 tanesi evde muayene için, 798 tanesi de evde ilaç temini için Evde Sağlık ekiplerimize bildirilmiştir. Böylece hastalarımızın evlerinden çıkmadan hem muayene hizmetlerinden hem de ilaçlarını evlerine ulaştırarak tedavi hizmetlerinden faydalanmaları sağlanmıştır. Ayrıca Covid pozitif bireylerin karantina kurallarına uymaları sağlanarak dışarıya çıkmalarının ve virüsü sağlıklı bireylere bulaştırmalarının önüne geçilmiştir.” İfadelerini kullandı.

İl Sağlık Müdürü Erkuş, vatandaşlara bu hizmet için tahsis edilen "0414 318 82 82 numaralı hattı üzerinden verilecek danışmanlık hizmeti kapsamında riskli vatandaşların ne yapması gerektiği konusunda detaylı bilgilendirme ve yönlendirme hizmeti sunulmaktadır dedi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar