"Urfa Peyniri" tescillendi


Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞTB) tarafından başvurusu yapılan "Urfa Peyniri", Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret belgesiyle tescillendi.

Şanlıurfa Ticaret Borsası tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda Urfa Peynirinin coğrafi işareti alındı. Kent ekonomisine getiri sağlayacak, katma değere sahip ürünlerin Urfa’ya kazandırılması noktasında girişimlerde bulunan Şanlıurfa Ticaret Borsası bu kez de Urfa’nın peynirini tescilletti.

Daha önce Urfa Sade yağı üzerinde çalışmalar yaparak coğrafi işaretini alan Şanlıurfa Ticaret Borsası, Urfa’ya ait ekonomik kazanç sağlayabilecek ürünlerin markalaşması için çalışmalarını sürdürüyor.

6769 sayılı Sınai Mülkiyet kanunu kapsamında tescili yapılan Urfa Peyniri, coğrafi işaretli ile Türkiye ve Dünya pazarında lezzeti, kalitesi ve menşei korunarak yer alacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, ‘’ Şanlıurfa binlerce yıllık kültürü ile tüm dünya için her daim çekim merkezi olmuştur. Bizlere düşen Urfa’nın değerlerine sahip çıkarak bunların Urfa ekonomisine geri dönüşünü sağlayabilmektir. Daha önce sade yağımızı tescilleyerek bunun farklı adlarla satışınım önüne geçmeyi ve Urfa’ya ait ürünlerin ve tabii dolayısıyla Urfa’nın dünya çapında markalaşmasını amaçlamıştık. Şimdi de peynirimizin coğrafi işareti alındı. Urfa peyniri artık tüm pazarlarda kendi ismiyle var olacak. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, Urfamıza hayırlı olmasını diliyorum.’’ diye konuştu.

Yorum Gönder

0 Yorumlar