Responsive Ad Slot

Bozova

Bozova

Eş Başkan Zeynel Taş: Bu 'yarı kayyum' uygulaması

DBP’li Bozova Belediye Eş Başkanı Zeynel Taş, Urfa Valiliğinin bütün belediye ödemelerini Kaymakamlık iznine tabi kılmasının ‘yarı kayyum’ uygulaması olduğunu söyledi.

1 Ekim 2016 Cumartesi

/ Editör Bozova Haber
DBP’li Bozova Belediye Eş Başkanı Zeynel Taş, Urfa Valiliğinin bütün belediye ödemelerini Kaymakamlık iznine tabi kılmasının ‘yarı kayyum’ uygulaması olduğunu söyledi.

 BasHaber'e konuşan Bozova Belediye Eş Başkanı Taş, Pazartesi günü bu uygulamanın kendilerine nasıl bir engel çıkaracağı hakkında henüz bir öngörüsü olmadığını belirterek, Valilikten kendilerine gönderilen yazının bütün ödemeleri Kaymakamlığın iznine bağlandığını kaydetti. Taş, belediyelerin birçok ödemesi bulunduğunu ve bu nedenle birçok aksamanın yaşanabileceğini ifade etti. ‘Yarı kayyum demektir’ Valiliğin söz konusu yazısıyla belediyelere gelecek bütün ödeneklerin Kaymakamlıklara verileceğini ve belediye ödemelerinin de Kaymakamlık izniyle yapılması öngörüldüğünü belirten Eş Başkanı Taş, bunun ‘yarı kayyum’ uygulaması olduğunu söyledi. Belediyenin günübirlik ve acil işlerinin bu uygulamayla aksayacağını söyleyen Taş, bazı ilçelerin kaymakamlarının yerinde olmadığını ve açığa alınan kaymakamların da olduğunu belirterek, bu uygulamanın belediye işlerinde ciddi aksaklığa yol açabileceğini kaydetti. "Kaymakamlar kendi işlerinin başında bile değil" diyen Taş, üstüne böyle bir uygulamaya girişilmiş olmasının başlı başına bir sorun olacağını söyledi. ‘Yarın kayyum da atayabilir’ Bunun bir hukuksuzluk örneği olduğunu ifade eden Taş, "Bu işin hukuki boyutu yok. Valiliğin gönderdiği yazı yasal değil. Böyle bir durumda ilerde kayyum atanmayacağı da belli değil" dedi. Bu tür bir uygulamanın yapılabilmesi için OHAL Valisi'nin olması ve bu tür uygulamaların OHAL Valisi'nin onayından geçmesi gerektiğini kaydeden Taş, "Bugün Urfa Valisi'nin elinde böyle bir yetki yokken yarı kayyum uygulamasını devreye koyabiliyorsa, yarın kayyum da atayabilir" dedi. ‘Diğer belediyelerde de olabilir’ Yarın Urfa'da Bozova, Halfeti ve Viranşehir belediye eş başkanlarıyla bir basın açıklaması yapacaklarını ve kamuoyunu bu konuda bilgilendireceklerini kaydeden Bozova Belediye Eş Başkanı Zeynel Taş, Urfa'da DBP'li 4 belediyenin olduğunu ve Suruç Belediyesi'ne kayyum atandığını hatırlatarak, geri kalan 3 belediyeye de yarı kayyum atandığını söyledi. Taş, ilerde diğer illerdeki kayyum atanmayan DBP'li belediyelere de böyle uygulamaların başlatılabileceğini kaydetti. Ne olmuştu? Urfa Valiliği, DBP’li Viranşehir, Bozova ve Halfeti belediyelerinin her türlü hizmet alımı, ödeme, ihale yapma ve diğer faaliyetleri için ilçe kaymakamlarından onay alma şartı koymuştu. OHAL kapsamından alınan karar doğrultusunda Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna imzasıyla gönderilen resmi yazıda belediyelerin, her türlü hizmet alımı, ödeme, ihale yapma ve diğer belediyecilik faaliyetlerini ilçe kaymakamlarının onayına bağladığı bildirilmişti.

Kaynak: Bashaber

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Don't Miss
© Tüm Hakları Saklıdır
Yazılım templateszoo