Responsive Ad Slot

Bozova

Bozova

Fıstık üreticisinden çiftçilere öneriler

Şanlıurfa'da kış aylarında ve özellikle de bahar aylarında etkisini ve şiddetini artıran yağmurlar çiftçiyi perişan hale getirdi.

13 Mayıs 2019 Pazartesi

/ Editör Urfa Kalesi


Şanlıurfa'da kış aylarında ve özellikle de bahar aylarında etkisini ve şiddetini artıran yağmurlar çiftçiyi perişan hale getirdi.

Geçtiğimiz yıl kurak bir mevsim geçiren Şanlıurfa, bu yıl ekili araziler ve bahçeler özellikle fıstık ağaçları ciddi anlamda zarar gördü.Konuyla ilgili konuşan fıstık üreticisi Muhittin Çoban rekoltenin düşük olacağını belirterek şunları söyledi;

"Bu yıl her yönüyle olağanüstü bir yıl geçiriyoruz. Bir yıl önce bir damla su için uğraşırken bu yılda su kurusun diye defalarca tarla süren oldu. Maşallah yıllardan beri kuru olan pınarlarımız gürül gürül akıyor. Haliyle süre gelen tecrübelerimiz ve zaman deki alğımız değişti.

Kimi yerlerde fıstık henüz tam anlamıyla açmadı. Bazı yerler tamamen açtı. Sezonun bir ay kadar gerideyiz.

Aşılamada bir ay geriye gidecek rekolteyi geçen yılın 5/1 oranında bekliyoduk ama sıyırma silme bunu dahada düşürdü.

Geçen sezon 250 bi ton olan rekolte ancak 20 bin ton olcak gibi geçen sezonun 10/ 1 ancak var. Depolayan arkadaşlar sabretsin daha iyi olur. Bu yıl bir çok yerde fıstık yok.

Mücadele önümüzdeki sezonun gözlerini korumak için olmalıdır.

Zeng psila ve şekerleme için ilaç atılmalı atılmadığı taktirde kuvvetsiz düşen ağaç sonbaharda üzerindeki gözlerin bir çoğunu atar.

Gerekli ilaçlama ve bakım yapılınca bu oran en düşük seviyeye düşer ve sonraki dönemde verimli bir yıl olur.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Don't Miss
© Tüm Hakları Saklıdır
Yazılım templateszoo