Öcalan, Birecik-Halfeti yolunu Bakan’a sordu

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Birecik-Halfeti arasındaki yolu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sordu. Öcalan, heyelan nedeniyle uzun süredir kapalı olan yol ile ilgili soru önergesi verdi.

Şanlıurfa’nın Birecik İlçesinde meydana gelen heyelandan sonra kapalı kalan yolun mağduriyetlere neden olduğunu kaydeden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan sorunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı.
İşte Öcalan’ın meclise sunduğu önerge; “Şanlıurfa’nın Birecik ilçesini Halfeti ilçesine bağlayan yolun, yolu kapatan kayalıklar ve devam eden heyelan riski nedeniyle uzun bir süredir ulaşıma kapalı olduğu bilinmektedir. Ulaşım yolunun kapalı olması, vatandaşlar açısından uzun süredir mağduriyetler yaratmakta; vatandaşlar evlerine dahi ulaşmakta sorunlar yaşamaktadırlar. Yanı sıra, kapalı olan yol sebebiyle diğer hatlarda yaşanan yoğunluk çokça kazaya sebep olmaktadır.
Bu bağlamda;
·         Bahsi geçen yolun ıslahı için bakanlığınız tarafından herhangi bir çalışma yürütülmekte midir? Yürütülüyorsa, bu çalışmalar ne aşamadadır?
·         Bakanlığınız dışında, yol ıslahı için hangi kurum ya da kurumlar çalışma yürütmektedir? Bu çalışmalar ne aşamadadır?
·         Yol ıslah çalışmalarının ne kadar sürede tamamlanması planlanmaktadır?
·         Bahsi geçen yol sebebiyle vatandaşların mağduriyetlerini gidermeye yönelik bugüne kadar ne tür çalışmalar yürütülmüştür?
·         Vatandaşların mağduriyetlerinin ne kadar sürede giderilmesi planlanmaktadır?
·         Bahsi geçen yol sebebiyle bugüne kadar yaşanan trafik kazası sayısı nedir? Bu kazaların kaçı ölümlü kaza olarak sonuçlanmıştır?

Yorum Gönderme

0 Yorumlar